Aktualita: 3. 4. 2019 – KOMENSKÉHO ORBIS PICTUS

Datum: 16.04.19

Program ORBIS PICTUS v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě seznamuje žáky se stejnojmenným Komenského dílem ORBIS SENSUALIUM PICTUS… Je to praktická aplikace didaktických názorů Komenského na vyučování cizích jazyků.

Žáci osmého ročníku si vyzkoušeli v prostředí historické školy, jak se podle této knihy učilo, seděli ve starých dřevěných lavicích a poslouchali výuku muzejního pedagoga. Byli zajímavým, praktickým způsobem zapojeni do samotné výuky, hravou formou poznávali svět klasických řemesel, jako je například mlynářství, vinařství, krejčovství. Rozšířili si slovní zásobu, naučili se některá stará slova a jejich význam nejen ve staročeštině, ale třeba i v latině. Ti nejodvážnější si mohli vyzkoušet, jaké to je být učitelem v duchu Komenského a vyučovat své spolužáky přímo ve starobylé třídě. V závěru žáci zhlédli expozici J. A. Komenský lidstvu, kde byli seznámeni s životem a knižní tvorbou Komenského.