Aktualita: 19. 2. 2019 – OSVĚTIM, KRAKOW

Datum: 06.03.19

Úterý 19. února se neslo v duchu vzdělávacího programu Osvětim – svědomí lidstva. Cestě předcházela přednáška o holocaustu, která byla určena pro žáky devátého ročníku.

„Cesta do Osvětimi byla dlouhá a náročná, ale i tak bylo o zábavu postaráno. Když jsme přijeli na místo, svítilo sluníčko. Jakmile jsme prošli kontrolou, začala na mě už pomalu působit podivná atmosféra. Pan průvodce vyprávěl o 2. světové válce v Osvětimi. Přehrávala jsem si to v hlavě a nedokázala si ani přestavit, jak to muselo být hrozné. Po první prohlídce jsme se přemístili na místo, kde jsme si mohli udělat představu o tom, jak zde lidé žili, v čem spali…Tohle mi přišlo víc zajímavé, protože jsme přesně viděli, jak to vypadalo. Hrůza! Předcházející místo bylo spíše jako muzeum, ale i tak v sobě neslo bolestnou historii. Asi po třech hodinách prohlídky jsme vyrazili do Krakowa, kde jsme navštívili královský zámek, prošli jsme si město a skončili jsme na náměstí, kde jsme měli rozchod. Po celém dni, kdy jsme byli pořád na nohou, jsme pak byli rádi, že si už sedneme v autobuse. Bohaté zážitky se mi hluboko vryly do paměti a přeji si, ať se už nic tak hrozného v dějinách neopakuje.“

žákyně 9. třídy