Aktualita: CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM

Datum: 12.06.13

Celé Česko čte dětem je obecně prospěšná společnost, která v České republice realizuje stejnojmennou celostátní osvětovou a mediální kampaň zaměřenou na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže, na propagaci hodnotné literatury a na budování pevných vazeb v rodině prostřednictvím společného čtení.

V týdnu od 1. do 7. června se i naše škola zapojila do projektu formou Týdne čtení. Samotné pořádající učitele překvapil nebývalý zájem ze strany žáků a vysoká úspěšnost pořádané akce. Do čtení se pustila opravdu celá škola, zapojily se i děti z mateřské školy, a dokonce i zaměstnanci školy z řad pedagogických i nepedagogických pracovníků. Rádi bychom, aby se z této akce stala tradice, která přivede větší množství dětí ke knihám. Vzhledem k tomu, že v dnešní době dětské zábavě kralují počítačové hry a televize, má kampaň, která podporuje myšlenkové, psychické a morální zdraví dětí a mládeže, velmi vysokou společenskou důležitost.

Každodenní čtení dítěte pro radost je nejúčinnější metodou výchovy. Je dokázáno, že i u dětí, které ještě nedovedou číst, předčítání výrazně stimuluje mozek. Když dítěti pravidelně čteme, rozvíjíme tak jeho znalosti, představivost, rozšiřujeme slovní zásobu, vybavíme ho emočním nábojem, který mu dává nezaměnitelná, silná vazba s rodičem. Dáváme mu také pocit bezpečí a rituál, který je pevným záchytným bodem. Proto je důležité, aby byl Týden čtení pouze prvním impulzem, který podpoří i v rodinách návrat k literatuře a připomene i rodičům menších dětí, že předčítat svým dětem mohou již od útlého věku.

Zapojte se společně s námi do projektu i Vy!