Aktualita: Informace č. 10_SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY, PODĚKOVÁNÍ

Datum: 22.03.20

Vážení rodiče,

dovolte mi pár osobních slov k současnému stavu ve společnosti, školství, výuce…

Před dvěma týdny zřejmě nikdo z nás nepředpokládal, že se dění ohledně šíření koronaviru dostane do takového stavu, ve kterém se dnes nacházíme. Všichni společně – učitelé, žáci, rodiče – stojíme před naprosto neobvyklou situací, která se běžně nestává a hlavně s ní nikdo z nás nemá zkušenosti. Byla zrušena výuka s přímou účastí žáků ve škole a nahradilo ji distanční vzdělávání, tedy lidově řečeno domácí výuka. Učitelé se učí učit on-line, žáci se učí učit se samostatně, cvičí svou zodpovědnost a vytrvalost, rodiče se hlouběji seznamují s výukou a prací učitelů. Jsme všichni podrobeni velké zkoušce, zda a jak situaci zvládneme. Především jde o zdraví, proto buďme obezřetní a dbejme všech hygienických doporučení. Zejména pak si udržujme dobrou mysl, pozitivní ladění a buďme shovívaví. Jen tak se nám podaří situaci lépe zvládat.

Dlouhá karanténa a domácí výuka zasahující téměř do celého školního pololetí s sebou přináší řadu neznámých situací, se kterými se musí vyrovnat žáci, jejich rodiče a hlavně systém školství včetně přijímacích zkoušek, organizace zápisů atd. Nikdo přesně neví, jak dlouho bude škola uzavřena. Z médií se šíří různé zprávy, ty jsou však pouhou spekulací, proto jim prosím nepodléhejte. Situace ve školství se bude odvíjet od zvládnutí koronavirové pandemie. Jakmile budu mít z MŠMT jakékoliv dílčí informace, které budou přesné, konkrétní a potvrzené, ihned budou zveřejněny na webových stránkách školy. Proto prosím sledujte školní web.

Vážení rodiče, velmi dobře si s pedagogy uvědomujeme a chápeme, že v souběhu s pracovními povinnostmi je pro vás korigování domácí výuky dětí velmi složité. Chápeme, že mohou nastávat problémy v rodinách, kde není dostatek digitálních zařízení. Obtížná je situace u žáků na prvním stupni, u nichž je složité vést vzdělávání digitálně, protože nemají tak rozvinuté schopnosti a dovednosti ovládat informační technologie (IT). Pedagogové se snaží učivo prezentované na webu školy připravovat jednoduše, přehledně, strukturovaně a hlavně v přiměřeném rozsahu. Učivo a úkoly rozvolňujeme a redukujeme na minimální základ. S vaší pomocí se nám daří situaci dobře zvládat, aniž by to mělo výrazný dopad na výpadek v jednotlivých předmětech.

Protože jsme nevěděli, jak dlouho bude škola uzavřena, pracovali jsme zatím v režimu zadávání úkolů a vysvětlování bez přímé komunikace učitelů a žáků. Protože jsou vyhlídky na dlouhodobé uzavření školy, intenzivně nyní připravuji komunikační platformu, která umožní učitelům žáky vzdáleně prostřednictvím IT vyučovat, vysvětlovat, sdílet materiály, vytvářet testy atd. Informace o spuštění školní IT vzdělávací platformy vám budou předány prostřednictvím školního webu.

Na závěr bych vám chtěla velmi poděkovat za spolupráci a dopomoc při domácí výuce dětí. Děkuji také za chápání celé situace, vstřícnost, zájem a zejména pak za pozitivní zpětnou vazbu, které se nám od vás dostává. Společnými silami všechno zvládneme.

Ředitelka školy