Základní škola a mateřská škola J.A. Komenského

Školní družina

I. oddělení     Markéta Kubišová

II. oddělení    Romana Drobná

III. oddělení   Bc. Tereza Stašková

Ranní ŠD        Bc. Lucie Flasarová
 

Dokumenty ŠD

Vnitřní řád školní družiny: Vnitřní řád ŠD

Stanovení úplaty za ŠD: Úplata za vzd. v ŠD

Kritéria přijetí do ŠD: Kritéria přijetí do ŠD

Přihláška do ŠD na šk. rok 2023-2024: Přihláška_ŠD_šk. rok 2023-2024  Přihláška_ranní ŠD

Odhlášení ze ŠD:  Odhlášení ze ŠD

Mimořádný odchod ze ŠD a omluvenka: Mimořádný odchod a omluvenka_ŠD

 

ŠKOLNÍ ROK 2023/2024

 

 

KRÁSY PŘÍRODY V I. ODDĚLENÍ

Cílem celoročního tématu je v dětech probudit zájem a kladný vztah k přírodě kolem nás. Pomocí pravidelných vycházek po okolí školy budeme s žáky sledovat změny v jednotlivých ročních obdobích, povídat si o nich, sbírat přírodní materiály a tvořit především z nich.

Po celý rok budeme také k přírodě šetrní, budeme si povídat o třídění odpadu a recyklaci. Čeká nás objevování a zkoumání přírody všemi smysly.

 

PŘÍŠERKY V II. ODDĚLENÍ

Děti ze II. oddělení ŠD se ve školním roce vydají ve společnosti malých roztomilých příšerek za dobrodružstvím. Barevné příšerky si pro děti připravily spoustu aktivit, zábavy i překvapení. Každý měsíc po splnění úkolů děti získají nálepku příšerky, kterou budou lepit do hrací karty, tak se krok za krokem přiblíží k cíli.  Bude zapotřebí šikovnosti a elánu každého v týmu. 🙂

Celý rok se také budeme věnovat tradicím, ekologii i wellbeingu. 

Prvním úkolem dětí bylo kolektivně vytvořit pravidla ŠD pak vytvořit příšerku z geometrických tvarů, popsat ji a pojmenovat. Obrázky se všem moc povedly.  Těšíme se na další hledání a zprávu od našich malých kamarádů.

 

ŠKOLNÍ ROK 2022/2023

Činnost v I. oddělení se v družince ponese v duchu pohádkových postav a příběhů na téma „Z pohádky do pohádky“.

Na každý měsíc máme připravenou jednu pohádku, která se promítne ve všech činnostech, mimo to nás čekají ještě tradiční akce a aktivity.

Žáci ze II. oddělení se vydají na hledání pokladu. Tématem je „Tajuplný ostrov pokladů„. Žáky bude čekat hned několik zastávek, než se dostanou k tomu skutečnému, velkému pokladu. Budou muset objevovat jednotlivé dílky mapy, která je zavede do cíle. Dílky mapy získají žáci v různých soutěžích, ať už vědomostních, sportovních nebo třeba výtvarných. Výprava vypluje v měsíci září a všichni se mají na co těšit.

Všichni žáci III. oddělení ŠD se do školní družiny dostanou Bradavickým expresem, který odjede 2. září z nástupiště 9 a 3/4. Buďte připravení na hledání víteálů a získávání bodů a zlatonek. Ty dostává jen ten, kdo se zúčastní soutěží a turnajů a kdo bude navštěvovat zajímavé akce, rozvíjet svou kreativitu, pozornost a soustředěnost a  kdo bude dodržovat pravidla DRUŽINY KOUZEL

Na konci školního roku se může kolej, která získá všech sedm víteálu a nejvíce bodů, zúčastnit VELKÉHO TURNAJE KOUZELNÍKŮ s nesmírně nebezpečnými úkoly.

 

PODZIM V I. ODDĚLENÍ

Do říše pohádek jsme vkročili společně s Večerníčkem, který nás bude provázet všemi pohádkami, které nás každý měsíc čekají. Všechny děti si vyrobily pohádkovou knížku, do které budou sbírat razítka z každé pohádky.

První jsme se vydali do pohádky „O veliké řepě„. Děti ztvárnily z kartónu obrovskou papírovou řepu, kterou použily při dramatizaci. Divadlo „O veliké řepě“ se dětem tak líbilo, že jsme jej hráli několik dní za sebou.

Další měsíc jsme zavítali do pohádky „Ferda mravenec“. Čekalo nás plno dobrodružství. Nejprve jsme si Ferdu ztvárnili v papírové podobě, poté vyrazili do lesíka za hřištěm, abychom mu postavili domeček z přírodnin. Některé děti vytvořily Ferdův domeček v zavařovací sklenici. V dalších dnech jsme se zaměřili na brouky, Ferdovy kamarády, které na své dobrodružné cestě potkával. 

 

HALLOWEEN V II. ODDĚLENÍ

Mlhavé podzimní dny si žáci školní družiny zpestřili netradičním odpolednem. Prožili odpoledne plné duchů, čarodějnic a jiných nadpřirozených bytostí. Halloween ve školní družině byla jedna velká párty. Žáci si užili soutěže, tematické výrobky i strašidelné písničky, na které tancovali. Odpoledne jak má být.

 

SVATÝ MARTIN

Na svátek sv. Martina se tradičně pečou svatomartinské rohlíčky. Žáci školní družiny měli možnost si připravit těsto a následně upéct rohlíčky v nové kuchyňce na horní škole. Rohlíčky byly plněné oříšky, marmeládou nebo bez náplně. Každý si dal takový, na který měl zrovna chuť. Vůně rohlíčků se linula školou a všem moc chutnaly.

 

VÁNOCE

Vánoce se kvapem blíží a žáci školní družiny si tento čas užívají, jak jen můžou. Vyrábí vánoční ozdoby, malují tematické obrázky, ochutnávají cukroví, tancují, zpívají koledy. Vánoční večírek ve školní družině byl takovou pomyslnou tečkou za tímto rokem. Žáci si odnesli malé dárečky, které si navzájem vyměnili, a dárky také dostali do školní družiny.

 

NOVÝ ROK

Nový rok 2023 jsme začali povídáním o třech králích. Děti si vyrobily papírové koruny a vyzdobily je třpytkami.

Nový měsíc nám přinesl pohádku O perníkové chaloupce. Všechny děti pohádku znají, a tak jsme si zahráli  divadlo s postavami Jeníčka, Mařenky, tatínka a ježibaby.  Další důležitou rolí byl vypravěč, světýlko, architekt, klapka a osvětlovač. Dětem se hraní moc líbilo.

 

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ PALETKA

Výtvarné soutěže školních družin Paletka 2023 v Havřicích se letos zúčastnily tři dívky ze třídy 3. A. Tématem byly kočky – děti měly za úkol nakreslit kočku v nějaké zajímavé pozici křídovými pastely. Výtvory se všem moc povedly.

 

MASOPUSTNÍ VESELÍ A KARNEVAL

V I. oddělení jsme už týden před prázdninami zdobili třídu barevnými výtvory z krepáku, vymalovávali masopustní maškary a zároveň jsme se seznamovali s masopustem. Povídali jsme si o maskách, průvodu a hráli hry. Po prázdninách nás čekal karneval. Děti měly nachystané různé aktivity, skládání puzzle, chůzi po papírech, zpívání lidových písní, hledání koláčů a modelování z plastelíny. Karneval vyvrcholil taneční zábavou, děti tancovaly, hrály se hry s balónky a zpívalo se.

Žáci II. oddělení se připravovali na karneval celý únor. Vyráběli barevné dekorace, masky, plnili úkoly s karnevalovou a masopustní tématikou. Vše se neslo v duchu radosti, veselí a barev. Vyvrcholením byl samotný karneval. Žáci si přinesli kostýmy, občerstvení a program zajistila paní vychovatelka. Odpoledne plné zábavy, her, tance bylo milým zpestřením a zakončením měsíce února. 

Fašank v III. oddělení se neodehrával jen ve spojení se zpěvem, ale i ve spojení s ostatními tradicemi, které k tomuto svátku patří. Ve třídě panovala dobrá nálada, společně jsme vytvářeli plakát, který se dětem moc líbil. To vše bylo znát ze spokojených a usměvavých dětských tváří. Z masek nechyběl např. voják, policajt, čarodějka nebo taky hasič. Děti zpívaly tradiční fašankové písničky, tančily a celkově se dobře bavily. Za odměnu měly děti přichystány různé dobroty. V masopustní den jsme společně vytvořili příjemnou atmosféru.

 

VYNÁŠENÍ MAŘENY

Vynášení Mařeny je stará tradice, která nemohla chybět ani v naší škole. Tento symbol vítání jara si užily i děti ze školní družiny. Děti byly první jarní den seznámeny s významem Mařeny, společně jsme shlédli video, ve kterém prochází průvod s vyrobenou Mařenou, a nakonec jsme se podívali na pohádku Chaloupka na vršku – Jak se Anička bála smrtky.

Na školním hřišti jsme vytvořili Mařenu a seznámili jsme se s básničkou, se kterou jsme Mařenu následující den vhodili do potoka.

Jako vyvrcholení celého týdne, v duchu vítání jara, si ještě každý vytvořil svoji Mařenu na špejli. 

,,Přišlo jaro do Nivnice,

nechceme už zimy více.

Zima byla mezi námi, 

ale už je za horami.

Hu, hu, hu, jaro už je tu!“

 

VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ

Ve II. oddělení školní družiny probíhaly přípravy na velikonoční svátky v plném proudu. Děti pomohly vyzdobit chodbu před školní družinou zajíčky s vajíčky a  barevnými kuřátky. V neposlední řadě si každý žák vytvořil svoji zaječí masku. Společné tvoření si před Velikonocemi všichni moc užili.

 

KYTAROVÝ KONCERT

Žáci II. oddělení školní družiny si užívali pondělní březnová odpoledne v duchu kytarových koncertů. Děti si samy vybraly písně, které znaly a v doprovodu kytarového dua společně zpívaly. Společný zpěv bavil hlavně děvčata. Vše se odehrávalo ve velmi dobré náladě.

 

DEN ZEMĚ

Týden od 17. 4. do 22. 4. se v naší škole nesl v barvách „Země“. I ve školní družině jsme si celý týden připomínali, jak důležité je starat se o naší krásnou planetu Zemi. Tvořili jsme Slunce, shlédli video o koloběhu vody. Ochrana životního prostředí a třídění odpadu bylo téma pro různé pohybové hry. Ve čtvrtek nám počasí přálo a na chvíli jsme se proměnili v zahradníky. Děti ze všech tří oddělení vysázely do školních vyvýšených záhonů různé druhy zeleniny, bylinek a také jahody.

V pátek na děti čekala vědomostní stezka s tajemnou. Za vyřešení osmi úkolů, které byly rozmístěny po školním hřišti, na každého čekala sladká odměna.

 

DEN DĚTÍ

Svátek všech dětí jsme v naší školní družině s dětmi oslavily v pátek 2. června v kynologickém areálu v Nivnici. Děti si mohly areál projít a prohlédnout. Poté za námi dorazili hasiči. V rámci návštěvy zmíněného týmu se děti dozvěděly o výstroji a výzbroji potřebné k práci hasičů a prohlédly si hasičskou cisternu. Největší radost, při níž se dostatečně vydováděly, pro ně byla možnost nechat se pokropit vodou přímo z hasičské stříkačky. V závěru programu je pak zchladily nanuky, které jim obstaraly paní vychovatelky.

 

ŠKOLNÍ ROK 2021/2022

Děti v I. oddělení budou cestovat kolem světa. Čeká nás poznávání památek a zajímavých míst.

V Evropě se vydáme do Itálie a zkusíme si pokusy se sopkami. V Severní Americe navštívíme Mexiko a vyrobíme si hudební nástroje. Jižní Amerika nám odhalí, co se skrývá v největším deštném pralese na světě. Poznáme dva ledové světy Antarktidu a Arktidu a mnoho dalšího.

 

Ve II. oddělení se školní rok ponese v duchu tématu: „POZNÁVÁME SVOU ZEM“. Žáci se dozvědí zajímavé informace týkající se České republiky. Bude se jednak o témata z geografie, botaniky, historie, ale také například folklóru. Žáci se zábavnou formou naučí vše, co je důležité vědět o zemi, ve které žijí. 

Všechny tyto informace žáci zúročí i v hodinách vlastivědy, později zeměpisu, přírodopisu, či dějepisu.

Ve III. oddělení bude mít školní rok „OKNA VESMÍRU DOKOŘÁN„.

Děti budou zábavnou formou cestovat po planetách, např. Planeta objevů, Planeta zábavy, Planeta přátelství a jiné. Budeme pozorovat, tvořit, vymýšlet a poznávat co všechno se mám odehrává nad hlavou.

 

 

PODZIM – ŠKOLNÍ DRUŽINA NA ZAHRADĚ

Počasí nám přeje, a tak můžeme využít ještě poslední teplé dny k pobytu na školní zahradě. Využíváme nejen hřiště, ale i naučné tabule, díky kterým se naučíme něco nového. Podzim je plný barev, se kterými si hrajeme během výtvarných chvilek – listy, ježci, jeřabiny, a mnoho dalšího. Žáci školní družiny si podzim užívají dosyta. 

 

HALLOWEEN – AKTIVITY ČTVRŤÁKŮ PRO DĚTI ŠKOLNÍ DRUŽINY

Čtvrťáci se v pracovních činnostech pustili do výroby Halloween aktivit pro děti z 1. a 2. třídy ŠD. Žákům se nápad náramně zalíbil. Rozdělili se do několika skupin a každá skupina si vybrala jinou aktivitu. Jedna skupina tvořila ducha z kartónu a k tomu balónky naplněné moukou, další skupiny vytvářely strašidelné puzzle, pavučinu s pavouky z papíru, pexeso s dýňovými obličeji. Aktivity se moc povedly. 

Děti z družiny byly nadšené a moc si Halloween odpoledne užily.

 

SVATÝ MARTIN VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Magické datum 11. 11. letos připadlo na čtvrtek. Žáci školní družiny si tento den náramně užili. Připravovali se na to celý týden, měli totiž spoustu práce. Svatý Martin sice letos nepřijel na bílém koni, ale žáci si takové koně alespoň vyrobili. Seznámili se také s legendou, pranostikami, ale i symboly tohoto dne. Žáci si také sami připravili a ochutnali tradiční rohlíčky.

Bylo všechno, jen ten sníh chyběl. 

 

KARNEVAL VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Pestré kostýmy, nejrůznější masky, balónky a ozdoby z krepového papíru. Hlasitá hudba, nejrůznější tanečky a spousta a spousta soutěží. To všechno bylo součástí letošního karnevalu ve školní družině. Každé oddělení mělo svůj vlastní karneval. Paní vychovatelky připravily zábavné odpoledne pro všechny děti. Nechyběly ani soutěže o odměny. O zábavu nebyla nouze.

 

SPOLUPRÁCE S CHARITOU

V březnu kontaktovala sociální pracovnice z charitního domu v Nivnici  školní družinu s prosbou o výzdobu chodeb domu jarní tématikou. A tak děti během měsíce února malovaly a kreslily obrázky, které byly následně předány. Dětem se výkresy moc povedly a nyní jsou vystaveny pro okrasu i radost tamním obyvatelům. 

 

CESTOVÁNÍ PO SVĚTĚ

S dětmi I. oddělení se vydáváme každý měsíc do jiného kontinentu. Tentokrát se nacházíme v Asii. V Číně jsme se učili mluvit čínsky, a taky psát čínské znaky. Zajímavostí pro děti byla Velká čínská zeď.

Japonsko je krásné svými zahradami, horkými prameny a velkou raritou bylo zjištění, že v Japonsku mají hranatý meloun. Děti měly možnost se zakousnout do kousku melounu, a taky si vytvořit vějíř z papíru.

 

ZÁVĚR ROKU

Závěr roku ve školní družině žáci oslavili, jak se patří. V úterý pro ně bylo připraveno překvapení v podobě představení kouzelníka Waldini, který ukázal několik zajímavých triků a žáci byli dokonce zapojeni i do představení, čímž zažili magii na vlastní kůži.

Ve středu si pak žáci pochutnali na špekáčcích, které si sami opekli na hřišti horní školy. Na hřišti byly pro žáky nachystány nejrůznější aktivity, jako je hod na cíl, točení s kruhy hula hop nebo míčové hry. Oba dva dny se moc povedly.

Pro někoho skutečně poslední den ve školní družině, pro jiné jen poslední den v tomto školním roce. Ale pro všechny to byl skvělý den strávený s kamarády a pořádnou točenou zmrzlinou.

 

ŠKOLNÍ ROK 2020/2021

Děti I. oddělení ŠD se těšily ze široké škály aktivit přizpůsobené ročnímu období a s tím souvisejících svátků, tradic, událostí. Konkrétně lze zmínit např. drakiádu, bramboriádu,  halloween, advent, masopust, Velikonoce, …

V II. oddělení ŠD se školní rok nesl v duchu přírody. Tématem byl „ŽIVOT V PŘÍRODĚ“. Zábavnou formou se děti dostaly do světa zvířat, poznaly dosud neobjevené. Vše bylo doplněno o ochranu přírody, ekologii a podobná témata. Děti poznaly jak domácí zvířata, tak i ta volně žijící, zavítaly do světa ryb a ptáků. Vyzkoušely si nejrůznější aktivity, ale samozřejmě také odpočívaly a hrály si.  

 

V III. oddělení děti cestovaly s doprovodem malých Mimoňů po pohádkách v různých zemích a kontinentech světa – v  Česku se zastavily za Hloupým Honzou, požádaly hrneček, aby uvařil, v Dánsku se potkaly s Malou mořskou vílou, potěšily Ošklivé káčátko a každý měsíc navštívily jinou část světa. Mimoní kamarádi je provedli po známých i neznámých pohádkách, seznámili je se zajímavostmi různých zemí, nenechali zahálet hlavu ani zbytek těla. 

 

Akce

Děti ze školní družiny měly možnost poznat školní zahradu. Paní Kočicová je naučila rozeznávat jednotlivé druhy rostlin, ukázala jim domečky pro hmyz a ježka. Nakonec děti nakreslily to, co si z krásného odpoledne zapamatovaly.

Krásný výlet absolvovaly děti do Parku Rochus v Uherském Hradišti. Vyzkoušely si,  jak se pralo prádlo, mlela mouka nebo jak se vyráběly cihly. Děti si prohlédly dobová stavení našich předků.  Počasí bylo krásné, a tak se výlet za poznáváním minulosti a lidových tradic moc povedl.

Děti ze školní družiny navštívila švadlena, ukázala dětem, co vše se dá ušít, jaké stehy může použít a pak jim dokonce ukázala, jak stroj umí vyšít jejich jména. Kromě toho měly děti možnost vyrobit si vlastní pytlíček na své poklady. 

 Při projektovém dni Podzimní výzdoba interiéru se děti seznámily s barvami podzimu, naučily se vázat podzimní kytice a následně vyzdobit interiér školy.

V říjnu se konala přednáška Obvazová technika se zdravotní sestřičkou, která dětem ukázala jednotlivé typy obinadel a výbavu lékárničky, obvazování jednotlivých částí těla – zápěstí, paže, kolena, chodidla a hlavy. Následně si mohly děti ve dvojici všechno vyzkoušet.

Při přednášce Zásady zdravé hygieny a prevence nemocí za dětmi přišla zdravotní sestřička, která poučila děti o vhodné hygieně rukou, o vlivu stravovacích návyků na lidské zdraví. Nakonec proběhla ochutnávka vitamínů v podobě potravin, které prospívají našemu zdraví.

Školní družinu navštívil příslušník policie České republiky. Policista žákům přednesl zajímavosti ze své práce, navíc děti měly spoustu zvídavých otázek. Žáci se také naučili poznávat základní dopravní značení a naučili se důležitá telefonní čísla. Domů si odnesli upomínkové předměty, omalovánky a vystřihovánky. Všem se den s policistou moc líbil. 

Žáci se připravili jak na příchod Mikuláše, tak i na celou zimu. Tvořili výrobky se zimní tématikou, vyzkoušeli si práci s inkoustem a zmizíkem nebo třeba klovatinou. Vyrobili si masky čerta a krásně vyzdobili třídu. Jsou moc šikovní.

Prosinec si děti užily hlavně tvořením. Vystřihovaly sněhové vločky, aby přivolaly sníh, každý den otevíraly jednu obálku adventního kalendáře, vytvořily jsme si papírové adventní věnce, naaranžovaly vánoční dekoraci jehličím a ozdobami. Při poslechu vánočních koled šlo všechno krásně od ruky. Děti moc zaujalo malování na textil a výroba origami vánočního přání.

V únoru si děti ve školní družině zahrály na ilustrátory knih. Paní vychovatelka vymyslela text příběhu „Vilda jede na výlet“ a děti měly za úkol k němu nakreslit obrázek. Každý dostal za úkol ilustrovat jednu stranu. Ale to není všechno! Tuto knihu jsme zaslali do soutěže, kterou pořádá společnost Pojišťovna VZP. Držte palce! Hraje se o hodnotné ceny. Ale i kdyby děti nevyhrály, kniha jim zůstane na památku.

KONEČNĚ JARO

První  teplé dny využili žáci školní družiny k pobytu venku. Učili se poznávat jarní květiny a byliny, které právě rostou. Žáci poznají sedmikrásku, hluchavku, fialku nebo kokošku. Nakonec vzaly výtvarnice křídy a krásně vyzdobily chodníky květinami. bylo to krásné a slunečné odpoledne. 

NA ZAHRADĚ

Návrat do školní družiny byl pro děti radostný. Děti se těšily, jak na své kamarády, tak i na paní vychovatelky. 
První týden nás čekalo společné sázení s paní zahradnicí, kdy si mohly děti vyzkoušet zasadit vlastní zeleninu. Jelikož nám počasí přálo, každý den jsme byli na zahradě. Dětem se moc líbila hra “ Setonovka“, u které si procvičily nejen paměť, ale i vytrvalost v běhu. 

PÁLENÍ ČARODĚJNIC

Ve školní družině se děti nenudí. I když mají ztížené podmínky, zábava je čeká každý den. Pálení čarodějnic je takovou typickou událostí, kterou děti milují. A ani letos jsme si to nemohli nechat ujít. Děti si vyrobily nádherné čarodějnice z plastových kelímků, nakreslily si tu nejděsivější čarodějnici, vyslechly si čarodějnické historky a na školní zahradě je čekaly úkoly na jednotlivých stanovištích. Počasí vyšlo nádherně, a tak si děti tento den mohly naplno užít.

Rozloučení se školním rokem proběhlo ve školní družině stylově. Žáci se oblékli do nejrůznějších kostýmů, aby si vynahradili karneval. Venku bylo připraveno několik aktivit, například přetahování lanem nebo hod míčkem na kelímky. Nejvíce se ale žáci těšili na opékání špekáčků. Všichni si moc pochutnali. A ti, co nemají rádi špekáčky, si opekli alespoň chleba. Počasí vyšlo nádherně, a tak si žáci program náramně užili. 

Děkujeme firmě Linea Nivnice za dar pro děti.

 

ŠKOLNÍ ROK 2019/2020

Letos jsme se v I. a III. oddělení školní družiny rozhodli věnovat ochraně přírody, životního prostředí a recyklaci. Na začátku školního roku jsme se seznámili s chodem školy a řekli jsme si něco málo o základech recyklace. V souvislosti s tím se během 1. pololetí chystáme na exkurzi do sběrného dvora. V rámci ročního plánu připravujeme ještě návštěvu knihovny, kovozoo nebo kina.

V roce 2020 proběhnou letní olympijské hry v Tokiu a děti II. oddělení budou mít možnost se celý školní rok 2019/2020 seznamovat s jednotlivými disciplínami a sporty. Zábavnou formou budou ve školní družině usilovat o získávání medailí. Medaile budou moci získat za plnění jednotlivých úkolů. Úkoly to budou různé, ať už týkající se aktuálního času, tématu (podzim, Vánoce, Den země) nebo právě toho sportovního, týkajícího se olympiády.

Dozví se praktické věci, ale i teoretické informace. Vše proběhne tak, aby to žáky bavilo a vytvořili si tak vztah ke sportu a zdravému životnímu stylu. Jelikož zdravý životní styl jde ruku v ruce právě se sportem, je nutné, aby si žáci k němu vytvořili přirozený vztah.

Budeme se také zajímat o každoroční témata, jako jsou roční období, velikonoční a vánoční tradice, den matek apod.

První blok – Podzim

V říjnu jsme soutěžili u kapličky v pouštění draků a musíme říci, že i přes nepřízeň počasí (ten den nám zrovna nefoukalo), se některým dětem podařilo krásně vypustit draka vysoko do nebe. Děti si to náležitě užily, proběhly se na čerstvém vzduchu a dokonce jsme i pozorovali srnky a zajíce.

 

 Druhý blok – Zima

Mikuláše sice děti školní družiny nepotkaly, ale nadílku jim tam nechal. Andělský den pokračoval i ve školní  družině. Děti měly kostýmy andělů,  vybarvovaly tematické obrázky,  mohly si vyrobit Mikuláše, anděla nebo čerta z ruliček od toaletního papíru a vyslechly si vánoční příběh. Všichni si to náramně  užili.

V lednu si žáci nacvičili divadelní představení  Červená  Karkulka. Děti poctivě trénovaly. Nejdříve  představení předvedly dětem ze své družiny a pak si pozvaly diváky – děti z I. oddělení. Kostýmy si přinesly z domu. Představení se moc líbilo a již  nyní si chystají další  pohádku. 

V únoru se žáci školní družiny pořádně připravili na karneval a masopust. Nejdříve si vyrobili masky a poté si užili parádní karneval plný soutěží, hudby a tancování. 

 

Třetí blok – Jaro

Od 11. 3. 2020 do 30. 6. 2020 byla školní družina z důvodu zamezení šíření koronaviru COVID-19 uzavřena.

 

ŠKOLNÍ ROK 2018/2019

Pro loňský školní rok jsme vybrali téma Roční studium v Bradavicích.

První blok – Podzim

Děti se seznámily s družinou, s celoročním plánem, vyrobily si čarodějné klobouky.

Poznávali jsme listy stromů, u kapličky jsme pomocí kouzel pouštěli draky, vyráběli čarodějnou sovu, žábu nebo myš a také malí čarodějové malovali, jaké by byly Bradavice podle jejich vlastních představ.

Děti byly rozděleny do 4 Bradavických kolejí – Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel a mohou pro své koleje získávat za různé úkoly body, které se na konci školního roku budou sčítat.

Druhý blok – Zima

S dětmi jsme trénovali především kouzla. Krásně zvládly sněžné kouzlo a vyčarovaly na školním hřišti sněhuláky, čerta, ale i draka nebo kočku. Vyzkoušeli jsme si také tišící kouzlo „Silencio“ v rámci hry Bobřík mlčení. Děti byly také nadšené z kouzelníka, který přijel k nám do školy.

Před Vánoci nás přišel do družiny navštívit Mikuláš a vyráběli jsme vánoční přání, ozdoby na stromeček a zpívali jsme koledy. Po Vánocích jsme se těšili na sníh a vyrazili sáňkovat na „Panský kopec“. A počasí nám přálo i na jeden den bruslení.

Třetí blok – Jaro

Na jaře jsme se ve školní družině věnovali především přírodě. V dubnu jsme byli na výpravě za medvědím česnekem, se kterým se pojila následná svačinka. Začátkem května jsme na školním hřišti stavili máj. Tam jsme zároveň opékali i špekáčky, hráli různé míčové hry, a protože bylo horko, tak jsme všechno završili zmrzlinou.

Přijela k nám na návštěvu i Policie ČR. Děti si mohly vyzkoušet, jak se drží (nenabitá) zbraň, jak je těžký obušek, policejní štít, sedli si do pravého policejního auta, anebo si vyzkoušeli helmu.

Čtvrtý blok – Léto

Koncem května jsme se ve školní družině začali připravovat na velké prázdniny. Hráli jsme si především na hřišti, chodili na procházky a trénovali lehkou atletiku (skok daleký, hod kriketovým míčkem a 60 m sprint) na další ročník družinové olympiády v Uherském Brodě. Vzhledem k vysokým teplotám jsme se rozhodli místo naší školní olympiády přistoupit na vodní bitvu, kterou jsme se rozloučili se školním rokem 2018/2019.

 

Fotky z akcí naší školní družiny najdete na adrese: http://druzinkanivnice.rajce.idnes.cz

Kontakt – Školní družina

tel. 770 194 977

 

 

© 2023 ZŠ Nivnice | Administrátoři.cz
Mapa stránek