Aktualita: 15. 12. 2010 – VÁNOČNÍ ZVYKY

Datum: 15.12.10

Ve středu se žáci vyšších ročníků naší školy zúčastnili přednášky na téma Vánoční zvyky a tradice v našem regionu. Pořádalo ji Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě, ale nám ji přijel říct přímo k nám do Nivnice pracovník muzea Mgr. Aleš Kapsa, nivnický rodák a také žák naší školy. Přednáška se konala v místní knihovně. Paní Bradáčová, vedoucí knihovny, obstarala dataprojektor, abychom se mohli podívat i na různé doprovodné materiály.

Pan Kapsa zahájil geografickými údaji o rozloze Moravského Slovácka a upřesnil naše postavení z hlediska etnografického – národopisného, takže jsme se dozvěděli, že náš folklór je vlastně zařazen do oblasti hradišťské Dolňácko.

Potom už přešel k vánočnímu období. Dozvěděli jsme se o Vánocích z hlediska církevního, o zvycích a obyčejích, které s nimi souvisejí po dlouhou dobu. Viděli jsme zajímavé fotografie z 19. století, které ukazovaly, jak se v Nivnici a v našem okolí dodržovaly zvyky a tradice v době adventní i vánoční, poslechli jsme si ukázky od bratří Mrštíků z jejich knížky Rok na vsi, ale také dobové zápisky o tom, jak to vypadalo u nás třeba na Mikuláše.

Přednáška byla velmi zajímavá, vydrželi bychom i déle, protože Vánoce má ráda většina z nás.